Łuszczenie się naskórka to naturalny proces, którego zadaniem jest oczyszczanie twarzy i tworzenie na skórze nowej warstwy ochronnej. Zdarza się jednak, że naskórek łuszczy się zbyt mocno, co ma negatywny wpływ na wygląd twarzy, jednocześnie zwiększając jej podatność na przesuszenie i wystąpienie przebarwień. Co powoduje nadmierne łuszczenie się skóry? Jakie są domowe sposoby na łuszczący się naskórek i kiedy warto udać się z problemem do dermatologa? Jak zadbać o skórę twarzy, aby cieszyć się zdrową i nawilżoną cerą? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Dlaczego skóra twarzy się łuszczy? Przyczyny łuszczenia się skóry
Złuszczanie się naskórka to normalny, fizjologiczny proces, umożliwiający wydalenie z organizmu toksyn i różnych zanieczyszczeń. Na co dzień złuszczająca się skóra jest niedostrzegalna - większość naskórka wyciera się podczas mycia twarzy, czy podczas wycierania cery o ręcznik. Zdarza się jednak, że naskórek łuszczy się w znacznie większym stopniu niż powinien, przez co twarz wygląda niekorzystnie, jednocześnie będąc wymagającą w codziennej pielęgnacji.
Łuszczenie się naskórka często określane jest jako suchość skóry. Zjawisko to wiąże się bezpośrednio z zachodzącymi pod cerą procesami. W sytuacji gdy dochodzi do zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych i nieregularnego wydzielania sebum, skóra twarzy staje się szorstka i ściągnięta, a dodatkowo można na niej ujrzeć nieestetyczne, odchodzące płatki naskórka.
Przyczyną łuszczącej się skóry twarzy może być stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji, prowadzącej do wysuszania cery. Najbardziej narażeni na przesuszenia są posiadacze i posiadaczki skóry wrażliwej, cechującej się podatnością na silne działanie kosmetyków pielęgnacyjnych. Problem z łuszczącą się skórą mają także osoby z cerą normalną, tłustą lub mieszaną. Zwykle przyczyna zmian leży w stosowaniu do mycia twarzy zwykłego mydła, lub nieużywaniu po myciu odpowiednich kosmetyków o działaniu nawilżającym.
Warto wiedzieć, że problemy z nadmiernie łuszczącą się skórą twarzy mogą wystąpić także w przypadku prowadzenia niezdrowego trybu życia. Niespożywanie odpowiedniej ilości płynów, brak w diecie bogatych w witaminy i minerały składników, palenie papierosów i korzystanie z innych używek to niemalże prosta droga do pogorszenia kondycji skóry. Ogromne znaczenie dla zdrowia cery ma także nakładanie kremu z filtrem przy każdym wyjściu na słońce oraz tłustego, ochronnego kremu przy wyjściu na wiatr lub na mróz.
Do innych przyczyn zbyt mocnego łuszczenia się naskórka zaliczamy schorzenia dermatologiczne i ogólnoustrojowe. Mowa tu o takich zjawiskach i chorobach jak trądzik, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, a także wirusowe, bakteryjne lub grzybicze infekcje. W celu potwierdzenia objawów i rozpoznania choroby konieczna jest wizyta u dermatologa, który oceni kondycję skóry i zaproponuje odpowiednie leczenie.
Jak poradzić sobie z łuszczącą się skórą twarzy?
Nie ulega wątpliwości, że łuszcząca się skóra na twarzy nie jest estetyczna, a jej codzienna pielęgnacja może być nieco uciążliwa. Wysuszona skóra nie stanowi idealnej bazy pod makijaż, przez co często nałożony przez kobiety podkład może wyglądać niedbale, niszcząc efekt końcowy make-upu. Ponadto sucha skóra może swędzieć i powodować nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, przyczyniając się do pogorszenia samopoczucia. Jakie są sposoby na łuszczącą się skórę twarzy i kiedy należy udać się do lekarza?
Domowe sposoby na łuszczenie skóry twarzy
Na wstępie należy podkreślić, że jednorazowa próba wyleczenia suchej twarzy może zakończyć się porażką. Aby osiągnąć zadowalający efekt, zdrowe nawyki należy kontynuować przez co najmniej kilkanaście dni, co pozwoli cerze przyzwyczaić się do nowej pielęgnacji i przywrócić równowagę funkcjonowania gruczołów łojowych.
Chcąc zadbać o łuszczącą się cerę, przede wszystkim należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Przy wysuszonej skórze warto pić co najmniej dwa litry płynów dziennie, a także spożywać bogate w wodę warzywa i owoce. Ponadto warto zrezygnować ze zjadania słodyczy i niezdrowego, tłustego jedzenia, często mających negatywny wpływ na kondycję cery.
Przy łuszczącej się skórze należy także pamiętać o dokładnym oczyszczaniu twarzy zarówno rano, jak i wieczorem. W tym celu należy stosować delikatne preparaty do mycia, których skład nie będzie wywoływał podrażnień. Po każdym umyciu twarzy na cerę należy nałożyć krem nawilżający, który stworzy swego rodzaju barierę chroniącą twarz przed zanieczyszczeniami i wpływem słońca, wiatru lub mrozu.
Zmagając się z łuszczącą się skórą, warto wykonać delikatny peeling twarzy, umożliwiający usunięcie reszty odchodzącego naskórka. Należy jednak zrobić to niezwykle ostrożnie, a po zabiegu warto nałożyć na twarz maskę o działaniu regenerującym i nawilżającym oraz krem z naturalnym składem. Ogromnie ważne jest, aby przy pielęgnacji unikać produktów zawierających w składzie alkohol, który nie tylko wysusza skórę, ale także intensywnie ją podrażnia.
{%PRODUCTS_WIDGET%}
Kiedy warto odwiedzić specjalistę?
Sucha skóra może także być objawem problemów dermatologicznych. W sytuacji gdy naskórek złuszcza się bardzo intensywnie, warto wybrać się na wizytę do specjalisty, który wykona oględziny cery w kierunku atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i innych chorób związanych z łuszczeniem się cery. Dermatolog po zebraniu wywiadu i ocenie stanu skóry może zalecić stosowanie profesjonalnych kosmetyków (w których składzie znajduje się między innymi kwas hialuronowy) lub zapisać leki i preparaty medyczne, które wspomogą naturalny proces odnowy naskórka.
Jak zapobiegać nadmiernemu łuszczeniu się skóry suchej?
Aby skóra się nie łuszczyła ważne jest zadbanie o jej prawidłowe nawilżenie. W tym celu należy pamiętać o stosowaniu zdrowej, bogatej w składniki odżywcze diety, które wspomogą zatrzymywanie wody w wymagających tego tkankach. Co więcej, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację twarzy w ciągu dnia i wieczorem. Do oczyszczania cery należy wykorzystywać delikatne preparaty myjące, które zbiorą zanieczyszczenia i nadmiar sebum bez ingerencji w naruszone tkanki twarzy. Jednocześnie zaleca się unikanie kosmetyków, które wywołują na naszej skórze podrażnienia i powodują zbyt agresywne złuszczanie naskórka.
W codziennej pielęgnacji należy pamiętać także o stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej niezależnie od pory roku. Zarówno latem, jak i zimą w swojej kosmetyczce warto posiadać krem z filtrem, zabezpieczający cerę przed działaniem szkodliwego promieniowania słonecznego. Warto także stosować krem ochronny przeznaczony do nakładania w wietrzne lub mroźne dni. Aby zapobiegać nadmiernemu wysuszaniu się skóry, warto unikać spacerów w miejscach, gdzie powietrze może być intensywnie zanieczyszczone (na przykład w pobliżu fabryki lub ruchliwej ulicy).
Łuszcząca się skóra na twarzy - podsumowanie
Nadmierne złuszczanie się skóry twarzy zazwyczaj spowodowane jest zbyt mocnym wysuszeniem tkanek cery, jednak w niektórych przypadkach objaw ten może świadczyć o przebywaniu choroby dermatologicznej. W przypadku dostrzeżenia złuszczającego się naskórka, warto skonsultować swoje objawy ze specjalistą, który doradzi odpowiednie metody leczenia. Jednocześnie warto zadbać o nawilżenie cery zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, stosując odpowiednią dietę, spożywając odpowiednią ilość płynów i używając w codziennej pielęgnacji delikatnych, nawilżających preparatów.
« wróć